Suferinta pentru Steaua:2-1 cu Zaglebie

Steaua e la un pas de grupele Ligii Campionilor. A invins chinuit pe Zaglebie Lubin si la Bucuresti, dupa 1-0 in deplasare, prin reusitele lui Nicolita si Zaharia, si s-a calificat in turul trei preliminar la capatul unui meci, pe alocuri, dramatic.
Trupa lui Gica Hagi s-a impus greu in fata lui Zaglebie Lubin, scor 2-1, dupa ce polonezii reusisera sa deschida scorul. Mai grav a fost faptul ca polonezii au dominat mare parte din joc, cu greu aducandu-ne aminte ca un adversar din strainatate sa preseze atat de tare chiar in Ghencea.

Contraatacul a fost arma cu care Zaglebie era aproape de a-i lasa pe stelisti fara grupele Liga Campionilor. Polonezii au jucat cu incapatanare ce au invatat acasa si le-au dat mari batai de cap elevilor lui Hagi, reusind sa deschida scorul in minutul 29, dupa o gafa de proportii a portarului columbian Zapata.

In stilul predecesorilor Carlos si Andrey, goalkeeperul stelist a scapat o minge simpla in fata, permitandu-i lui Stasiak sa egaleze situatia generala. In confuzia care s-a instaurat in tabara gazdelor, Banel Nicolita s-a transformat in eroul serii, gratie golului reusit in minutul 37, cu un sut din lovitura libera.

Mijlocasul a fost de altfel unul dintre cei mai buni oameni ai lui Hagi, in conditiile in care cuplul Neaga-Dica a ramas dator. Un al doilea erou al Stelei s-a aratat dupa pauza, intr-un moment in care polonezii cautau golul victoriei si, implicit, al calificarii. Introdus in minutul 79, fostul jucator al Gloriei, Dorel Zaharia, a reusit golul izbanzii, profitand de un sut al lui Ovidu Petre respins gresit de goalkeeperul polonez.

A fost primul moment de relaxare si pentru Gica Hagi, care si-a vazut echipa suferind pe tot parcursul meciului, dar si lovitura de gratie data unei echipe luptatoare, dar limitata din punct de vedere tehnic.

Suntem fericiti! Am facut rugaciuni toata repriza a doua, dar pot spune ca suntem, 90 la suta, in grupele Ligii Campionilor. Fiecare dintre jucatori va primi cate 165.000 de euro! Asta e prima pentru accesul in Liga.
Gigi Becali

Antrenorul lui Zaglebie Lubin, Czeslaw Michniewicz, s-a declarat multumit ca niciun fan stelist nu a mai intrat pe teren. Apoi a criticat arbitrajul, pe care l-a considerat pro-Steaua.

Desi au incercat sa fie diplomati, oficialii lui Zaglebie au scapat cateva sageti la adresa Stelei, echipa care s-a impus aseara cu 2-1. Patronul Robert Pietryszyn a spus ca nu vede unde s-au dus banii lui Gigi Becali, in timp ce antrenorul polonezilor a acuzat un presupus hent al stelistilor la o lovitura libera care putea fi decisiva in rezultatul final.

?Au fost si niste decizii ciudate ale arbitrilor care au dus la eliminarea echipei mele. Jucatorii mei mi-au spus ca unul din fundasii Stelei a jucat handbal la o lovitura libera de-a noastra. Steaua a fost mai buna cu doua goluri decat noi si atat”, a declarat antrenorul lui Zaglebie, Czeslaw Michniewicz, care a tinut sa-i ironizeze pe adversarii de ieri-seara.

?Am jucat mai bine decat la Lubin pentru ca publicul nu ne-a afectat. E bine ca nu a intrat nimeni pe terenul de joc”, s-a amuzat polonezul, facand aluzie la incidentul de la amicalul Stelei cu Charleroi, cand un suporter a patruns pe teren. In schimb, patronul gruparii din Lubin crede ca face treaba la fel de buna ca omologul sau de la Steaua cu mai putini bani.

?Steaua e echipa buna, dar nu s-a vazut diferenta dintre bugetele celor doua echipe”, a declarat Robert Pietryszyn. Semneaza si Herea.Va fi prezentat azi Conform impresarului Ana-Maria Prodan, telenovela Herea a luat sfarsit, mijlocasul urmand a fi prezentat astazi ca noul jucator al Stelei. ?Transferul se va finaliza curand. Herea va juca la Steaua”, a declarat Prodan despre jucatorul care a fost prezentat in aceasta vara si la rivala Rapid. Pentru fotbalistul lui FC National, Steaua va plati 2,5 milioane de euro.

Steaua va intalni in turul trei preliminar al Ligii Campionilor pe campioana Belarusului, BATE Borisov. Bielorusii au remizat cu islandezii de la Hafnarfjordur, scor 1-1, calificandu-se cu scorul general de 4-2. In al treilea tur s-a calificat si Şahtior Donetk. Echipa lui Mircea Lucescu a invins pe Pyunik Erevan si in retur, scor 2-1, dupa 2-0 in prima partida.