WIMBLEDON 2017. Simona Halep s-a calificat in optimi, victorie la mare lupta cu Shuai Peng

SIMONA HALEP-SHUAI PENG 6-4, 7-6 (9/7). Halep (25 ani, a doua favorita) s-a impus dupa o ora si 38 de minute, intr-un meci echilibrat cu Peng (31 ani, 37 WTA), salvand chiar o minge de set.
Romanca, semifinalista in 2014 si sfertfinalista anul trecut, a inceput mai ezitant meciul cu Peng si dupa ce fiecare jucatoare a luat cate un ghem, asiatica s-a desprins la 3-1, insa imediat Halep a revenit si a restabilit egalitatea, 3-3. Fiecare si-a facut serviciul si, la 4-4, Simona a reusit un break care s-a dovedit a fi decisiv pentru soarta setului, castigat cu 6-4 de romanca.
In actul secund s-a mers cu serviciul pana la 3-3, scor la care Simona a reusit sa castige pe serviciul adversarei (4-3). Peng a replicat imediat si a realizat break-ul (4-4). Chinezoaica a preluat conducerea cu 5-4, dupa ce Halep a irosit o minge de break. Cele doua jucatoare au ajuns in tie break, dar niciuna nu a reusit sa se desprinda, desi Halep a condus cu 5-4 si a avut doua servicii, ambele pierdute, dupa care s-a vazut in postura de a salva o minge de set la 5-6, a ratat o minge de meci, la 7-6, cerand challenge la o minge care a atins tusa, pentru ca in cele din urma ca castige cu 9-7.
Halep a avut 5 asi in acest meci, iar Peng doar unul, romanca a comis o dubla greseala, iar Peng doua. Halep a avut procentaj mai bun la punctele cu primul serviciu (67%-60%), iar chinezoaica la serviciul al doilea (55%-52%). La capitolul winners, Peng a avut superioritate (27-19), dar a avut si mai multe erori nefortate (19-13).
Simona Halep si-a asigurat un cec de 147.000 de lire sterline si 240 de puncte WTA, iar in optimi o va infrunta pe belarusa Victoria Azarenka, victorioasa cu 3-6, 6-1, 6-4 in fata britanicei Heather Watson.
Azarenka (27 ani, 683 WTA), care e la sapte luni de la nasterea primului sau copil, conduce cu 2-1 in meciurile directe cu Simona, pe care a invins-o de doua ori in 2012, la Doha, in optimi, cu 6-3, 6-1, si la Linz, in optimi, cu 6-1, 6-1. Halep a castigat singurul duel in 2015, in sferturi, la US Open, cu 6-3, 4-6, 6-4.
Cele mai importante momente ale meciului:
Game 23 Meciul s-a decis la tie-break. A fost lupta stransa, castigata de Simona cu 9-7, dupa ce constanteanca a salvat o minge de set a chinezoaicei. Partida s-a incheiat intr-o ora si 41 de minute, 6-4, 7-6 pentru Simona, care va juca in optimi contra Victoriei Azarenka.
Game 18 Simona isi pierde serviciul, iar Shuai Peng egaleaza, 4-4.
Game 17 Simona Halep face primul break al setului secund, la scorul de 3-3, Acum ea conduce cu 4-3.
Game 10 Primul set se incheie dupa 39 de …