CE Canotaj: Cinci echipaje românești s-au calificat în finale

Cinci echipaje româneşti au reuşit, joi, să obțină calificarea în finalele Campionatelor Europene de Canotaj de la Munchen.

Ancuta Bodnar si Simona RadisFoto: USA TODAY Network / ddp USA / Profimedia

În proba de dublu rame feminin, Denisa Tîlvescu şi Ioana Vrînceanu au câştigat seria a doua (07:46.57). La simplu vâsle feminin categorie uşoară, Ionela Cozmiuc s-a clasat pe primul loc în seria a doua (08:26.32).

Cu o victorie a încheiat seria (06:42.08) şi echipajul feminin de 8+1, compus din Magdalena Rusu, Iuliana Buhuş, Ancuţa Bodnar, Denisa Tîlvescu, Mădălina Bereş, Amalia Bereş, Ioana Vrînceanu, Simona Radiş şi Adrian Munteanu.

Echipajul de patru rame feminin, alcătuit din Mădălina Bereş, Iuliana Buhuş, Magdalena Rusu şi Amalia Bereş, a încheiat pe locul 2 prima serie de calificare (07:18.22). La 8+1 masculin, Florin Arteni, Alexandru-Cosmin Macovei, Alexandru Chioseaua, Nicu-Iulian Chelaru, Cristi-Ilie Pîrghie, Constantin Radu, Vlad Aicoboae, Constantin Adam şi Victoria-Ştefania Petreanu au încheiat cursa preliminară pe locul 3 (06:03.04).

Alte patru echipaje vor evolua în semifinale.

Barca de dublu rame masculin, alcătuită din Marius Cozmiuc şi Sergiu Bejan, a câştigat prima serie (07:02.62), la fel cum au făcut în seria a treia (07:26.23) campioanele olimpice la dublu vâsle feminin, Simona Radiş şi Ancuţa Bodnar.

Andrei-Sebastian Cornea şi Cristian-Ionuţ Cojocaru au încheiat pe locul 3 în prima serie la dublu vâsle masculin (06:57.73), rezultat care le-a adus calificarea în semifinale. Mihai Chiruţă, Ciprian Tudosă, Ioan Prundeanu, Marian Enache s-au clasat pe primul loc în prima serie la patru vâsle masculin (06:18.46).

În recalificări va evolua echipajul de patru rame masculin, Mihăiţă Ţigănescu, Mugurel Semciuc, Ştefan Berariu şi Florin Lehaci, după ce s-a clasat pe locul al doilea în seria a doua (06:37.24).

Emanuela-Ioana Ciotău, Cristina Drugă, Iulia-Liliana Bălăucă, Patricia Cireş au terminat pe locul al patrulea în seria a doua la patru vâsle feminin (07:41.94) şi vor continua în recalificări, conform Agerpres.

Canotajul face parte dintre cele nouă discipline olimpice din programul Campionatelor Europene Multisport, găzduite de Bavaria în intervalul 11-21 august: atletism, volei pe plajă, kaiac-canoe sprint, ciclism (velodrom, şosea şi mountain bike), gimnastică artistică, canotaj, escaladă, tenis de masă şi triatlon, informează Agerpres.

Lotul României pentru Campioantele Europene de canotaj de la Munchen

​România este reprezentată de 39 de sportivi (11 echipaje) la Campionatele Europene de canotaj de la Munchen, în perioada 11-14 august:

  • dublu rame feminin: Ioana Vrînceanu, Denisa Tîlvescu;
  • dublu rame masculin: Marius Cozmiuc, Sergiu Bejan;
  • dublu vâsle feminin: Ancuţa Bodnar, Simona Radiş;
  • dublu vâsle masculin: Andrei-Sebastian Cornea, Cristian-Ionuţ Cojocaru;
  • patru rame feminin: Gianina Beleagă, Elena Logofătu, Magdalena Rusu, Iuliana Buhuş;
  • patru rame masculin: Mihăiţă Ţigănescu, Mugurel Vasile Semciuc, Ştefan Berariu, Florin Lehaci;
  • patru vâsle feminin: Andrada-Maria Moroşanu, Cristina Drugă, Iulia-Liliana Bălăucă, Patricia Cireş;
  • patru rame masculin: Mihai Chiruţă, Ciprian Tudosă, Ioan Prundeanu, Marian Enache;
  • 8+1 feminin: Gianina Beleagă, Elena Logofătu, Cristina Popescu, Roxana Anghel, Mădălina Bereş, Amalia Bereş, Ioana Vrînceanu, Denisa Tîlvescu, Victoria-Ştefania Petreanu;
  • 8+1 masculin: Bogdan-Sabin Baitoc, Alexandru-Cosmin Macovei, Alexandru Chioseaua, Nicu-Iulian Chelaru, Cristi-Ilie Pîrghie, Constantin Radu, Vlad Aicoboae, Constantin Adam, Adrian Munteanu;
  • simplu vâsle categorie uşoară: Ionela Cozmiuc.

La Europenele de canotaj de anul trecut, de la Varese (Italia), România a cucerit şase medalii, două de aur şi patru de argint.

Aurul a fost obţinut la dublu vâsle feminin (Nicoleta-Ancuţa Bodnar, Simona Radiş) şi 8+1 feminin (Magdalena Rusu, Viviana Bejinariu, Georgiana Dedu, Maria Tivodariu, Ioana Vrînceanu, Amalia Bereş, Mădălina Bereş, Denisa Tîlvescu, Daniela Druncea).

Medaliile de argint au fost câştigate la patru rame masculin (Mihăiţă Ţigănescu, Mugurel Semciuc, Ştefan Berariu, Cosmin Pascari), 8+1 masculin (Alexandru Chioseaua, Florin Lehaci, Constantin Radu, Sergiu Bejan, Vlad Dragoş Aicoboae, Constantin Adam, Florin Arteni, Ciprian Huc, Adrian Munteanu), dublu rame feminin (Adriana Ailincăi, Iuliana Buhuş) şi simplu vâsle categorie uşoară (Gianina Beleagă).

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *