Liga 1: FCSB – Astra 1-3 / Alibec, “dublă” din pasele lui Budescu; Gnohere, transportat la spital – Fotbal

Astra Giurgiu a pus capăt seriei de 11 meciuri fără înfrângere pentru FCSB. Echipa lui Bogdan Andone, fost antrenor al roș-albaștrilor, s-a impus cu 3-1 în partida de pe Arena Națională, în etapa a 17-a din Liga 1. Confruntarea a fost marcată de o accidentare gravă a lui Harlem Gnohere (autorul unicului gol al FCSB-ului), care a fost transportat cu ambulanța la spital.

După un început în forță al giurgiuvenilor, cu câteva ocazii periculoase la poarta lui Bălgrădean, FCSB a deschis scorul în minutul 19, prin Gnohere. Francezul a profitat de o eroare a lui Lazar, care a scăpat mingea după un șut al lui Florinel Coman. Perioada bună de joc a gazdelor a fost oprită însă de cuplul Budescu – Alibec, care a funcționat din nou perfect.

Budescu i-a oferit două pase de gol lui Alibec, care a egalat scorul în minutul 30, cu un șut puternic sub transversală. Aceeași combinație a adus-o pe Astra în avantaj în minutul 60. Budescu l-a servit din nou pe Alibec, care l-a învins pe Bălgrădean cu o execuție de manual, cu exteriorul.

Scorul final a fost stabilit în minutul 90+5, de un alt fost jucător al celor de la FCSB. Gabriel Enache, nemarcat, a înscris cu un șut de la marginea careului de 16 metri.

În minutul 81, Gnohere a fost lovit cu cotul în cap de portarul Lazar, care încerca să respingă o centrare a lui Moruțan. Atacantul roș-albaștrilor s-a prăbușit pe gazon, rămânând nemișcat. El a primit îngrijiri timp de câteva minute pe teren, după care a fost scos cu targa, cu gâtul imobilizat. Apoi, Gnohere a fost dus cu ambulanţa la spital.

Au evoluat echipele:

FCSB: Bălgrădean – Creţu (Moruţan ’61), Cristea, Soiledis, Panţâru – Oaidă, Ov Popescu, Tănase (Nedelcu ’46) – Man, Gnohere (Hora ţ85), Coman. Antrenor: Bogdan Vintilă.

Astra Giurgiu: Lazar – Grahovac, Tamaş, Dima, Radunovic – Bruno, Şerban (Gheorghe ‘7, Enache ‘88), Crepulja, Răduţ – Budescu, Alibec (Begue ‘90+4). Antrenor: Bogdan Andone.

Cartonaşe galbene: Creţu ’50 / Răduţ ’11, Gheorghe ’39, Alibec ‘48

Arbitri; Marius Avram – Mircea Orbuleţ, Mihai Marius Marica – Horia Gabriel Mladinovici

Observatori: Aron Huzu, Adrian Ionescu