În cea de-a 55-a zi a invaziei Ucrainei, tensiunile se întețesc. Zelenski anunţă începutul ofensivei ruse în estul Ucrainei, bombardamentele rusești asupra mai multor orașe din țară ucigând cel puțin 17 persoane. Oficiali ai ONU spun că aproape 5 milioane de ucraineni au emigrat ca urmare a războiului.

Razboi in UcrainaFoto: Colaj foto
Cele mai importante momente ale zilei de luni:
- Zelenski anunţă începutul ofensivei ruse în estul Ucrainei: „Au început bătălia pentru Donbas”
- Oficial ucrainean: Rușii au lansat luni o ofensivă în trei regiuni pentru a străpunge liniile frontului
- Președintele american Joe Biden va discuta marți cu aliații despre criza din Ucraina, inclusiv despre cum să se coordoneze în vederea tragerii la răspundere a Rusiei
- Putin onorează brigada acuzată de Ucraina pentru crimele împotriva civililor de la Bucha
Cele mai importante evenimente de marți privind invazia sunt LIVETEXT pe HotNews.ro
04:45Președintele american Joe Biden va discuta marți cu aliații despre criza din Ucraina, inclusiv despre cum să se coordoneze în vederea tragerii la răspundere a Rusiei, a declarat Casa Albă într-un comunicat citat de Reuters.
04:31Trupele ruse ar fi capturat orașul Kreminna din estul Ucrainei, guvernatorul regional cerând oamenilor să plece și să-și salveze astfel viața. „În prezent, controlul asupra orașului Kreminna este pierdut, au loc lupte de stradă”, a scris guvernatorul Luhanskului, Sergheii Gaiday, pe Telegram. „Rușii au împușcat oameni care încercau să părăsească Kreminna”, a adăugat el, susținând că patru persoane au fost ucise în timp ce încercau să se evacueze.
04:23Președintele francez Emmanuel Macron a declarat că dialogul său cu președintele rus Vladimir Putin a încetat după ce au fost descoperite crime în masă în Ucraina. „De la masacrele pe care le-am descoperit în Bucha și în alte orașe, războiul a luat o altă întorsătură, așa că nu am mai vorbit direct cu el de atunci, dar nu exclud să o fac pe viitor”, a spus Macron la un post de televiziune.
01:50Zelenski speră ca Ucraina să obţină statutul de țară candidată la UE „în câteva săptămâni”
00:55 Oficial ucrainean: Rușii au lansat luni o ofensivă în trei regiuni pentru a străpunge liniile frontului
00:15Zelenski anunţă începutul ofensivei ruse în estul Ucrainei: „Au început bătălia pentru Donbas”
23:38Ministrul român al Apărării, Vasile Dîncu, despre afirmaţiile Rusiei privind „mercenari” români care luptă în Ucraina: Nu avem cetăţeni care să fi trecut în Ucraina în această perioadă. Fiind „graniţă Schengen”, avem o statistică foarte exactă