Ministerul rus al Apărării a informat sâmbătă despre o „regrupare” a forţelor sale din estul Ucrainei pentru a le retrage din regiunea Harkov – unde armata ucraineană desfăşoară o ofensivă de succes – pe teritoriul Republicii Populare Doneţk, recunoscută de Moscova cu două zile înainte de începerea campaniei militare în Ucraina.
Război în Ucraina: Militar din trupele pro-ruse, în regiunea HarkovFoto: Viktor Antonyuk / Sputnik / Profimedia Images
„Pentru a atinge obiectivele operaţiunii militare speciale, a fost luată decizia de a regrupa trupele din regiunile Balaklia şi Izium pentru a întări forţele în jurul Doneţkului”, una dintre capitalele separatiste pro-ruse, a precizat ministerul rus într-un comunicat, conform AFP, EFE și Agerpres.
Ministerul de la Moscova a mai susținut că, în ultimele trei zile, forţele armate ruse „au anihilat peste 2.000 de combatanţi ucraineni şi străini, precum şi 100 de vehicule blindate şi piese de artilerie”.
Forţele ucrainene înregistrează tot mai multe succese în contraofensiva lor împotriva trupelor ruse, potrivit presei ucrainene şi a unor surse din serviciile de informaţii britanice.
Citește și:
___





