Romania – Croatia, scor 1-2 intr-un meci amical

spot_img

Știri din aceeași categorie

DISTRIBUIE!

Echipa nationala a Romaniei a fost invinsa, miercuri, cu scorul de 2-1 (1-1), de reprezentativa Croatiei, intr-un meci amical disputat pe stadionul Steaua si care a pregatit intalnirea cu selectionata Serbiei din preliminariile Cupei Mondiale din 2010.

Pentru Romania a inscris Marica, in minutul 22, croatii marcand prin Olici „28 si Krancjar „75.

Romania a deschis scorul in minutul 22, atunci cand Cocis a pasat in adancime, un fundas croat a respins gresit si Marica a inscris cu un sut puternic din 12 metri.

In minutul 28, Rakitici a executat o lovitura libera de pe partea stanga si Olici a deviat balonul cu capul, restabilibnd egalitatea pe tabela de marcaj.

Golul victoriei croatilor a fost inscris in minutul 75 de Krancjar, care a primit o pasa in careul mic al lui Lobont de la Eduardo, dupa o greseala a lui Goian.

Romania: 1. Lobont (12. Pantilimon „80) – 2. Contra (20. Ogararu „46), 4. Tamas, 6. Radoi (15. D. Goian „73), 3. Rat (14. Nesu „46) – 5. Ov. Petre, 8. Codrea (21. Bourceanu „72) – 7. Fl. Petre (16. Nicolita „46), 11. Cocis (22. Tames „80), 10. Fl. Costea (19. Gh. Bucur „61) – 9. Marica (18. Varga „87). Selectioner: Victor Piturca.

Croatia: 1. Pletikosa – 5. Corluka, 2. Krizanaci, 3. Simunici (4. R. Kovaci „46), 6. Pranjici (22. Kale „70) – 11. Srna, 10. Modrici (8. Vukojevici „61; 13. Pokrivaci „80), 15. Jurici, 7. Rakitici – 18. Olici (9. Eduardo „61), 21. Petrici (19. Kranjcar „46). Selectioner: Slaven Bilici.

Cartonase galbene: Gh. Bucur „78 / Srna „88.

Partida a fost arbitrata de Cristian Balaj, ajutat de asistentii Cristian Nica si Aurel Onita. Arbitru de rezerva a fost Aurelian Bogaciu.

La meci au asistat 8.000 de spectatori.

Inaintea inceperii meciului amical de fotbal dintre echipa nationala a Romaniei si reprezentativa Croatiei s-a tinut un minut de reculegere in memoria handbalistului Marian Cozma, ucis in noaptea de sambata spre duminica, in Ungaria. In momentul in care s-a tinut minutul de reculegere, cei aproximativ 200 de suporteri croati prezenti la meci au aplaudat.

Spectatorii romani au afisat urmatoarele bannere: „Nihil sine deo respect Marian Cozma”, „RIP Marian Cozma” si „Stapanul semicercului, Cozma acum ingerul cerului”.

Jucatorii ambelor formatii au purtat banderole negre.

Suporterii romani au afisat doua bannere la adresa atacantului Adrian Mutu, care nu a putut evolua in acest meci din cauza unei accidentari: „Respect numarul 10, faptele o dovedesc” si „Respect Mutu doar ca roman”.

Un alt banner pe care era scris „Unde-i lege nu-i tocmeala, fumigena e legala” a fost afisat in prima repriza, iar apoi suporterii au aprins doua fumigene. De asemenea, fanii croati au aprins o torta dupa golul marcat de Olici.

Mijlocasul echipei Otelul Galati, Alexandru Bourceanu, a debutat la nationala Romaniei, in timp ce atacantul croatilor, Eduardo da Silva, a revenit pe gazon dupa o grava accidentare suferita la 23 februarie 2008.

In urma acestei infrangeri, Romania a ramas fara victorie in fata Croatiei in cinci meciuri disputate.