CM 2018. Franta este campioana mondiala. “Cocosii” au castigat din nou titlul suprem, dupa 20 de ani

CM 2018. Franta-Croatia s-a dovedit a fi o finala atipica nu doar prin prima numelor reprezentativelor care s-au inttlnit in lupta pentru trofeu de pe Lujniki, dar si prin insasi desfasurarea partidei. In meciul de duminica s-a consemnat primul autogol din istoria finalelor Cupei Mondiale, am avut parte de primul penalty decis de arbitrajul video, iar Mbappe a devenit cel mai tanar marcator din finalele de Cupa Mondiala ale ultimilor 60 de ani. Pele si Mbappe sunt sigurii adolescenti care au reusit sa marcheze intr-o finala.
Franta este campioana mondiala la capatul unui meci epic, iar Didier Deschamps, cel care in 1998 era capitanul campionilor mondiali, castiga acum trofeul suprem si in calitate de selectioner.
Cele mai importante faze ale meciului:
Min. 81 Ultima schimbare la francezi, Olivier Giroud ii lasa locul lui Nabil Fekir. Giroud a reusit contraperformanta de a nu trage nici macar un sut pe poarta la acest Mondial.
Min. 78 Ocazie Croatia, sutul lui Rakitic trece putin pe langa poarta lui Lloris, care era mascat si a vazut tarziu balonul.
Min. 73 A doua schimbare la francezi, a iesit Blaise Matuidi, a intrat in locul sau Tolisso.
Min. 72 Mbappe este cel mai tanar marcator intr-o finala de Campionat Mondial, dupa Pele, in 1958.
Min. 68 GOOOL Croatia! Lloris face o greseala incredibila, la o pasa inapoi trimisa de Umtiti. Portarul Frantei pierde mingea in fata lui Mandzukic, care inscie si reda sperantele Croatiei! Franta-Croatia 4-2!
Min. 65 GOOOL Franta! Scorul in finala ia proportii. Mbappe il pacaleste nepermis de usor pe Vida si isi face un culoar de sut favorabil, invingandu-l pe Subasic. Franta-Croatia 4-1!
Min. 63 Gratie golului inscris acum cinci minute, Paul Pogba devine primul jucator din istoria lui Manchester United care marcheaza intr-o finala de Campionat Mondial.
Min 58 GOOOL Franta. Paul Pogba, marcheaza din a doua incercare! Griezmann intoarce balonul din centrul careului catre linia de 16 metri, de unde Pogba trage prima oara in blocaj, iar a doua oara sutul sau isi gaseste tinta si intra in poarta! Franta-Croatia 3-1!
Min. 55 Prima schimbare de jucator in aceasta finala. Ngolo Kante este inlocuit cu Nzonzi, de la FC Sevilla.
Min. 52 Cursa ultra-rapida a lui Mbappe pe dreapta, francezul se descotoroseste cu usurinta de adversari, il indeparteaza pe Vida din raza sa de actiune si trage din unghi, dar direct in poratrul Subasic.
Min. 48 Mare ocazie Croatia! Rakitic ii trimite lui Rebic, care trage puternic, dar Lloris scoate de sub bara cu un reflex de exceptie!
Min. 46 A inceput repriza secunda, de la scorul de 2-1 pentru Franta. Din 1974 n-am mai avut o finala de Campionat Mondial cu trei goluri in prima repriza. Germania conducea arunci Olanda cu 2-1, scor care avea sa fie si cel final. Totodata, este prima finala cu trei goluri dupa 1998, cand Franta lui Zidane a invins Brazilia lui Ronaldo cu 3-0.
Min. 45 Pauza la Moscova, 2-1 pentru Franta, dupa o prima repriza interesanta, cu multe ocazii.
Min. 38 GOOOL Franta. Antoine Griezmann a transformat lovitura de la 11 metri! Franta-Croatia 2-1!

Min. 34 Se cere arbitraj video la o faza in careul croat, iar Nestor Pitana acoorda penalty pentru Franta, la un hent comis de Perisic.
Min. 28 GOOOL Croatia! Perisic egaleaza cu o executie spectaculoasa, din marginea careului de 16 metri. Modric a executat o lovitura libera in partea dreapta, Mandzukic a reluat cu capul in centrul careului, de unde Vida a intors catre Perisic, care l-a executat pe Lloris cu un sut din 16 metri, bine plasat langa bara. Franta-Croatia 1-1.
Min. 25 Golul lui Mario Mandzukic, din minutul 18, este primul autogol marcat in istoria finalelor de Campionat Mondial.
Min. 21 Jocul se muta la poarta Frantei! Centare in careu, Vida reia cu capul peste poarta.
Min. 18 GOOOL Franta! Mario Mandzukic a inscris in propria poarta! Centrarea lui Griezmann, din lovitura libera, a fost relauta in plasa de atacantul croat, care a sarit mai sus decat adversarii care il incadrau, Lucas …