SIMONA HALEP – EKATERINA MAKAROVA LIVE VIDEO STREAMING DIGI SPORT: S-a aflat ora disputarii meciului de la Madrid

UPDATE. Americancele Venus Williams, locul 8 WTA si cap de serie numarul 8, si Coco Vandeweghe, locul 13 WTA si cap de serie numarul 12, au fost eliminate, sambata, in primul tur al Madrid Open.

Williams a fost invinsa, cu scorul de 3-6, 6-2, 6-3, de Anett Kontaveit din Estonia, locul 29 WTA, intr-o ora si 54 de minute. Americanca era pe partea de tablou a Simonei Halep, locul I WTA, pe care o putea intalni in semifinale.
Coco Vandeweghe, care a eliminat-o pe Halep in sferturi la Stuttgart, a pierdut, cu scorul de 5-7, 0-6, meciul disputat in prima mansa cu jucatoarea franceza Kristina Mladenovic, locul 22 WTA. Partida a durat o ora si 27 de minute.
Vandeweghe era pe partea de tablou a favoritei numarul 2, daneza Caroline Wozniacki.
Cea mai mare supriza a primei zile a produs-o Irina Begu, locul 36 WTA, care a invins-o pe letona Jelena Ostapenko, locul 5 WTA si cap de serie numarul 5, cu scorul de 6-3, 6-3, dupa o ora si 25 de minute. Si Ostapenko era pe partea de tablou a danezei Wozniacki.

Simona Halep – Ekaterina Makarova LIVE VIDEO&TEXT.?Simona Halep isi incepe editia din 2018 a turneului de la Madrid, in direct la Digi Sport 2. Cea mai buna jucatoare a lumii o va intalni pe?Ekaterina Makarova?(29 de ani, locul 32 WTA).
Meciul dintre cele doua va fi al doilea al zilei pe Terenul Principal de la Caja Magica si va incepe nu mai devreme de ora 14:00 (ora Romaniei). Duelul e programat dupa cel dintre Caroline Wozniacki si Daria Gavrilova
Constanteanca de 26 de ani a mai intalnit-o o data in acest an pe Makarova, la Doha, unde s-a impus cu un categoric 6-3, 6-0 in turul secund.
“E o adversara dificila pentru ca este si stangace. Pentru primul tur este un tablou greu, dar am jucat cu ea acum cateva saptamani, la Doha, si stiu ce trebuie sa fac. Fiecare meci e insa diferit, asa ca o sa ma pregatesc, ma antrenez bine si sper sa fiu bine la meci”, a declarat liderul clasamentului WTA.
In total, cele doua au fost adversare de sase ori, iar Halep are patru victorii.
Halep nu este singura romanca pe care o vom vedea duminica in capitala Spaniei.?Sorana Cirstea?va deschide ziua pe terenul 6, impotriva cehoaicei?Katerina Siniakova, in timp ce finalista de la Praga,?Mihaela Buzarnescu,?va juca impotriva?Mariei Sharapova, al treilea meci de pe terenul Arantxa Sanchez, in jurul orei 14:30-15:00.
“E o adversara dificila pentru ca este si stangace. Pentru primul tur este un tablou greu, dar am jucat cu ea acum cateva saptamani, la Doha, si stiu ce trebuie sa fac. Fiecare meci e insa diferit, asa ca o sa ma pregatesc, ma antrenez bine si sper sa fiu bine la meci”,?a declarat liderul clasamentului WTA.
Poate pierde numarul 1 WTA
Simona Halep va avea 27 de saptamani petrecute ca numar unu mondial, dar aceasta performanta ar putea fi oprita dupa turneul de la Madrid. Caroline Wozniacki o poate detrona pe romanca de 26 de ani, iar mai jos va prezentam scenariile in care daneza ar ajunge cea mai buna jucatoare a lumii.
Vestea proasta pentru Simona este ca daneza depinde numai de ea in aceasta lupta, sustine site-ul WTA. Daca va castiga intrecerea, atunci ea va ajunge automat pe prima pozitie, fara sa o intereseze rezultatul lui Halep. Anul trecut, Simona a castigat competitia, iar “Caro” a fost eliminata in turul 2.
In cazul in care Halep va fi invinsa in primul tur de la Caja Magica de Ekaterina Makarova, atunci campioana de la Australian Open are nevoie de accederea in semifinale pentru a ajunge numarul 1.
Daca Halep va castiga meciul cu Makarova, atunci Wozniacki trebuie sa prinda finala …