Simona Halep s-a calificat in optimile de finala ale Wuhan Open

de Adrian Petculescu – Mediafax Publicat la: 29.09.2015 18:07 Ultima actualizare: 29.09.2015 18:08

Jucatoarea de tenis Simona Halep, locul 2 WTA si cap de serie numarul unu, s-a calificat, marti, in optimile de finala ale turneului de la Wuhan (China), dupa ce a invins-o, cu scorul de 6-2, 6-1, pe sportiva rusa Anastasia Pavliucenkova, pozitia 32 in ierarhia mondiala.

Romanca nu a avut probleme in meciul cu Pavliucenkova. Halep a speculat prompt imobilitatea si lipsa de precizie ale adversarei sale. Returul puternic al rusoiacei a fost eficient doar in primul ghem, castigat pe serviciul romancei de la 40-0. Apoi Halep a luat patru ghemuri la rand, inainte ca Pavlicenkova sa-si fructifice prima data serviciul in acest meci. De la 4-2, Halep nu mai cedat decat un ghem pana la finalul partidei. Setul I s-a incheiat cu 6-2 dupa 33 de minute, al doilea a fost mai scurt, 6-1, in 31 de minute.
“Ma simt foarte bine, este un sentiment extraordinar. Ma bucur ca m-am intors aici si ca am castigat. Am intrat bine pe teren si sunt increzatoare. Am vrut sa intru pe teren si sa joc cel mai bun tenis al …