Simona Halep, victorie mare la Stuttgart. Romanca s-a calificat in sferturi

LIVE SIMONA HALEP BARBORA STRYCOVA 6-2, 6-3. Halep a avut nevoie de 75 minute sa se califice in sferturile de finala, dar victoria nu a fost atat de facila cum o arata scorul. Ba chiar compatrioata noastra a fost pusa in dificultate in startul partidei, cand a fost condusa cu 0-2. Au urmat insa opt game-uri la rand pentru compatrioata noastra, care dupa ce a fost egalata in setul secund a avut o noua explozie si a incheiat meciul in minimum de seturi.
In sferturi, Halep o va intalni pe invingatoarea partidei dintre Johana Konta, pe care a intrecut-o duminica, la Bucuresti, si jucatoarea letona Anastasia Sevastova. In urma victoriei de miercuri, Halep si-a asigurat un cec de 16.411 euro si 100 de puncte WTA, care-i permit un salt de un loc in clasament, depasind-o pe slovaca Dominika …